آیین بدرقه شرکت کنندگان المپیاد های جهانی

۲۴ خرداد ۱۳۹۷ خبری جمال

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: انحرافات در نظام آموزشی به مسیری رفته که خیل عظیمی از دانش آموزان را وادار به شرکت و حضور در آزمون‌ها و برنامه‌های سنگین آموزشی کرده است.‌ این مساله باعث فدا شدن برنامه‌های پرورشی شده و مشکلات زیادی برای نظام آموزشی ایجاد کرده است.

سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در مراسم بدرقه دانش پژوهان جوان کشور به المپیادهای جهانی ۲۰۱۸ گفت: شما به عنوان نمایندگانی از نخبگان جوان کشور اسلامی ایران با تمدن پیشرفته و غنی راهی المپیادهای علمی هستید و امیدوارم با منش و رفتار خود در این المپیاد الگویی برای سایر کشورها باشید.

بطحایی در ادامه این مراسم که در مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ودانش پژوهان جوان برگزار می‌شد، گفت:‌ تیم دانش آموزی ما در ۳۰سال گذشته بیش از ۶۰۰ مدال به ارمغان آورده که این برای تک تک ایرانیان باعث افتخار است. البته امروز برای ما تلاش شما بیش از نتیجه‌ای که کسب می‌کنید ارزشمند است.

 

 

 

 

او ادامه داد: در فضای امروز که کشور در مورد هجمه عظیم بیگانگان قرار دارد و دشمنان مدعی هستند که نخبگان ایرانی در انزوا هستند، حضور بین المللی دانش آموزان بسیار ارزشمند است.

وزیر آموزش و پرورش به خاطره‌ای از سفر خود به روسیه اشاره کرد و گفت: در مجامع بین المللی ایران به عنوان پرچمدار علم مطرح می شود و این‌اتفاق برای ما بسیار ارزشمند است.

بطحایی در ادامه درباره حذف آزمون‌ها گفت: انحرافات در نظام آموزشی به مسیری رفته که خیل عظیمی از دانش آموزان را وادار به شرکت و حضور در آزمون‌ها و برنامه‌های سنگین آموزشی کرده است.‌ این مساله باعث فدا شدن برنامه‌های پرورشی شده و مشکلات زیادی برای نظام آموزشی ایجاد کرده است.

او ادامه داد: بر همین اساس از چند ماه پیش برای حذف آزمون‌ها برنامه ریزی کردیم. عده ای اجرای این برنامه را به حاشیه راندن نخبگان دانستند اما حرف آنها بر خلاف واقعیت است.

 

 

 

 

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه مجدانه در برابر آزمون هایی که شادی و نشاط دانش آموزان را گرفته ایستاده‌ایم، گفت: اکنون گاهی بچه‌ها را از دوره پیش دبستانی اسیر آزمون های چهار گزینه ای کرده ایم و آنها را در معرض رقابت های سخت قرار داده‌ایم.

او ادامه داد: متاسفانه این مساله در حال افزایش است اما ما از چند ماه پیش علی رغم مقاومت های بسیار در راستای حذف آزمون ها گام برداشتیم.

بطحایی در ادامه به باشگاه دانش پژوهان و نقش آن به عنوان روشی مترقی برای هدایت نخبگان اشاره کرد و گفت: امیدواریم با اصلاح روش ها باشگاه دانش پژوهان جوان بتواند رونق پیدا کند و در نظر داریم تا امکانات رفاهی برای نخبگان علمی کشور بهبود یابد. این قول را می دهم که امکانات این باشگاه در دوره های آتی بهبود یابد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: در نظر داریم تا ارتباط مستمر و بی تکلف تر با جامعه نخبگان داشته باشیم همچنین از نخبگان گذشته و اساتید دانشگاهی بهره می گیریم تا از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

در حاشیه این مراسم چندتن از دانش آموزان اعزامی به المپیاد جهانی دقایقی را در خصوص مشکلات‌موجود به سخنرانی پرداختند. همچنین این مراسم وزیر آموزش و پرورش از بخش های مختلف اندیشکده دانش پژوهان از جمله خوابگاه،آزمایشگاه،کتابخانه بازدید کرد.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم