معرفی کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی انتشارات دریافت

۲۰ مهر ۱۳۹۶ خبری جمال

در مبحث قرابت معنایی دانش آموز به دنبال آن است که ارتباط چند بیت و یا جمله را که از لحاظ ظاهری مانند هم هستند را پیدا کند، خب اگر کمی با مباحث ادبیات فارسی آشنا باشید متوجه می شوید که این امر، امر ساده ای نیست.در اینجا به معرفی کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی انتشارات دریافت می پردازیم.


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

چند سالی میشود که سوال های درس ادبیات کنکور مفهومی تر شده است. شما دیگر با حفظ کردن معنای لغات کتاب و فهمیدن معنای حدود ۲۰۰، ۳۰۰ بیت کتاب های درسی نمی توانید در درس ادبیات موفق باشید. نکته مهم اینکه این پیچیدگی کار صرفا برای دانش آموزان رشته انسانی نیست – که قضیه برای آن ها سر دراز دارد- بلکه برای تمام دانش آموزانی عزیزی است که قصد ورود به مسابقه کنکور را دارند.

اما نکته مهم تر که ترس همه ما را از بین می برد اینکه آزمون کنکور مثل هر آزمون تستی دیگری، می بایست در یک سری استاندارد بگنجد، و طرح سوال از سوی طراحان خارج از این استانداردها مردود خواهد بود.

با توجه به همین دو اصل قصد بررسی مبحث قرابت معنایی را در درس ادبیات فارسی داریم. مبحث قرابت معنایی مثل مبحث گرامر در زبان انگلیسی، یا آیات و نکات در درس دین و زندگی و یا حتی مثل مبحث ژنتیک زیست شناسی از آن گروه مباحثی است که کتاب خاصی ندارد و از دل یک درس بیرون آمده، اما همین مبحث اهمیت یک درس را پیدا کرده است.

در مبحث قرابت معنایی دانش آموز به دنبال آن است که ارتباط چند بیت و یا جمله را که از لحاظ ظاهری مانند هم هستند را پیدا کند، خب اگر کمی با مباحث ادبیات فارسی آشنا باشید متوجه می شوید که این امر، امر ساده ای نیست.

اما قرار نیست دانش آموزان در برزخی از مشکلات این مبحث معلق بمانند. کتاب هایی برای این مبحث، جهت کمک به دانش آموزان منتشر شده است.

راهکار بحث: کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی

کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی، تالیف دکتر هامون سبطی چاپ شده در انتشارات دریافت، به عقیده ما، بهترین کتاب برای مفاهیم آموزشی است. به عبارت بهتر اگر شما در مفاهیم پایه این مبحث، مشکل دارید، حتما می بایست این کتاب را مطالعه فرمایید، اما اگر در مباحث پایه مشکل خاصی ندارید و به دنبال تست های بیشتر هستید، کتاب های دیگری را به شما معرفی خواهیم کرد.

پس مجددا متذکر می شویم، در صورتی که در درک مفاهیم اشعار و ابیات، مشکل دارید، حتما ابتدا کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی، تالیف دکتر هامون سبطی را مطالعه فرمایید.

این کتاب در دو فصل شناخت واژه ها و شناخت جمله ها تدوین یافته است و از مباحث ابتدایی مانند درست خواندن واژه ها کار خود را شروع می کند. در هر مبحث تمرین های مختلفی را مطرح می کند و نکته آن تمرین را برای دانش آموز ذکر می کند. نکته ها در کادری مجزا درج شده اند و در صورتی که دانش آموز قصد مرور کتاب و صرفا خواندن نکات را داشته باشد، می تواند این کار را به سهولت انجام دهد.

بررسی کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی

اجازه بدهید با ذکر چند مثال از کتاب، بیشتر به نوع توضیحات کتاب بپردازیم.

برای مثال، در یک تمرین، مولف اشعاری حماسی را ذکر کرده که اشاره به شخصیت های شاهنامه نیز دارد، اما در بیتی کلمه رَستم را آورده شده، و مولف ذکر کرده است که کلمه رُستم را با رَستم اشتباه نگیرید. از این دست مثال ها برای دانش آموزان در این بحث به کرات ذکر شده است که مجموعا باعث هوشمندی دانش آموز در زمان آزمون خواهد شد.

در مبحث دیگری که به صحیح خواندن ابیات اشاره دارد، به دانش آموز می فهماند حالا که واژه را درست می خوانی، چگونه در قالب ابیات مطالعه کنی. برای مثال در بخشی از این مبحث سرهم خواندن را می آموزاند. و به آن ها یاد می دهد که لزوما نباید بین دو واژه کسره گذاشت یا مکث کرد، گاه پیش می آید که دو واژه باهم تشکیل یک واژه مرکب را می دهد. و در ابیات مختلف مثال های متفاوتی از این واژگان را برای دانش آموزان می آورد.

اما نکته جالب از این کتاب، اینکه بسیاری از دانش آموزان، با مطالعه این نکات قادر به حل اکثر مسائل مطرح شده در آزمون سراسری هستند، و در این چند سال کمتر دانش آموزی را دیده ایم که از نکات این کتاب نتیجه منفی گرفته باشد. البته تنها نقدی که به این کتاب وارد است، اینکه تعداد تست های آن کمتر از حد استاندارد است، دلیل آن هم مشخص است، اگر قرار بر طرح تست باشد، می بایست جلد دوم این کتاب چاپ شود و در یک کتاب دیگر گنجایش این حجم از مطالب نخواهد بود.

جمع بندی مطالب

به هر روی و پس از واکاوی این کتاب بسیار مفید، در چند نکته اهم موارد در مورد مطالعه این کتاب و کلا مبحث قرابت معنایی، به صورت فهرست وار، مطالب را جمع بندی می کنیم:

۱٫ مبحث قرابت معنایی ، یک درس نیست بلکه یک مبحث در دل درس ادبیات فارسی است.

۲٫ مطالعه و یادگیری مبحث قرابت معنایی صرفا برای دانش آموزان رشته انسانی نیست و برای عموم دانش آموزان لازم است.

۳٫ در صورتی که در مفاهیم پایه قرابت معنایی مشکل دارید کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی، تالیف دکتر هامون سبطی به شما توصیه می شود.

۴٫ در این کتاب نکات ریز و بسیار ضروری برای این مبحث ذکر شده است و برای هر نکته یک یا چند تمرین درج شده است.

۵٫ تعداد تست های کتاب کمتر از حد استاندارد است و این به این خاطر است که اکثر حجم کتاب به آموزش اختصاص یافته است.

نویسنده مطلب :
محمد علی خادم
لینک های اشتراک گذاری در تلگرام و سایر شبکه های اجتماعی